پلاک
حدود چهار سال از آخرین باری که اکبر هاشمی رفسنجانی به عنوان خطیب نماز جمعه در دانشگاه تهران حاضر شد و پشت تریبون رفت می‌گذرد؛ نماز جمعه‌ای که اغراق نیست اگر بگوییم برای نخستین بار، شان تریبون نماز جمعه توسط خود سخنران حفظ نشد و خطیب جمعه نتوانست امانتدار خوبی برای این امانت گرانبها باشد و با سخنان خود، کاری کرد که 26 تیر آخرین حضور دوران حیات هاشمی در تریبون نماز جمعه باشد.
به گزارش رجانیوز، عدم رعایت و حفظ شان نماز جمعه و همچنین حمایت آشکار از خط قرمز نظام یعنی دفاع از فتنه‌گران و آشوب طلبان، دو اقدام مهم اکبر هاشمی رفسنجانی در این روز بود؛ اقداماتی که باعث شد تا هم مطالبه عمومی برای کنار گذاشتن او از نماز جمعه تهران در میان مردم شکل بگیرد و هم سبب شفاف شدن صحنه سیاسی کشور شود؛ تا جایی که رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، در میان براندازان به "تکیه‌گاه" معروف شود.
 
شاید بتوان گفت هاشمی خودش هم به این مساله بی تمایل نبود تا به عنوان پدر معنوی این جریان شناخته شود. این مساله را می‌توان از همان جمله معروفش خطاب به اغتشاشگرانی که به دنبال ایجاد درگیری در نماز جمعه بودند، براحتی دریافت: "اجازه بدید؛ خب من که دارم بهتر از شما همین مسائل رو میگم."
 
خطبه نماز جمعه‌ای با طعم حمایت از فتنه‌گران
 
۲۶ تیر ۱۳۸۸ را باید یکی از تاریک‌ترین نقاط در تاریخ ۳۰ ساله برگزاری نماز جمعه تهران دانست؛ روزی که نمازگزاران تهرانی شاهد برگزاری نماز به صورت مختلط و همراه با سوت و کف و حرمت‌شکنی بودند. اما آنچه تلخی این روز را مضاعف کرد، سخنان خطیب جمعه بود که در راستای همراهی با اغتشاشگران ارزیابی شد. 
 
هاشمی رفسنجانی در شرایطی بعد از ۸ هفته برای خواندن خطبه و اقامه نمازجمعه وارد دانشگاه تهران شد که فضای سیاسی کشور پس از آشوب‌های خیابانی هفته‌های بعد از اعلام نتایج انتخابات، شاهد آرامش و شفافیتی نسبی بود. ایجاد این آرامش که حاصل تلاش گسترده مجریان و ناظران انتخاباتی و نیروهای امنیتی بود، پس از آن انجام شد که ناظران انتخابات با ارائه اسناد و دلایل متعدد و حتی تمدید پنج روزه مهلت رسیدگی به شکایات، در جهت رفع ابهامات کوشیدند و حتی در آخرین اقدام، به بازشماری تصادفی ۱۰ درصد از کلیه آراء در حضور دوربین‌های رسانه ملی پرداختند. 
 
این رویه بی‌سابقه درباره انتخابات با رفتار حرفه‌ای رسانه ملی که حمایت آشکار دشمنان ملت ایران از این دودستگی‌ها را به مردم می‌نمایاند، باعث شد تا حتی آن دسته از حامیان میرحسین موسوی که با رفتارهای عجیب وی به وجود تقلب در انتخابات ظنین شده بودند و بعضا با حضور در خیابان‌ها آن را ابراز می‌داشتند، از تقویت این رفتارهای سیاسی مشکوک پا پس بکشند. 
 
اما عجیب‌ترین و تاسف‌برانگیز‌ترین مساله‌ای که در نماز جمعه ۲۶ تیر روی داد، حضور افرادی بود که حتی ابتدایی‌ترین آداب نماز را هم بلد نبودند و با اقدامات خارج از شأن و عرف خود، موجب ناراحتی خاطر نمازگزاران را فراهم کردند. 
 
این افراد با حضور مختلط در نماز و همچنین عدم رعایت پوشش مناسب، صحنه‌هایی را رقم زدند که انتشار عکس‌های آن هم با واکنش شدید مردم متدین و انقلابی ایران روبرو شد. برخی مردم و فعالان سیاسی هم این نماز جمعه را با نمازهای نمایشی گروهک‌های چپ و مارکسیست در ابتدای انقلاب اسلامی مقایسه کردند. 
 

هاشمی در خطبه‌ها چه گفت؟ 
 
اگرچه با توجه به سخنان رهبر معظم انقلاب در نمازجمعه تاریخی ۲۹ خرداد، دیدگاه منفی و اعتراضی مردم نسبت به هاشمی رفسنجانی فروکش کرده بود و انتظار می‌رفت تا او هم با سخنان آرامش‌بخش خود، مهر پایانی بر آشوب‌های خیابانی بزند اما خطبه‌های هاشمی رفسنجانی نه تنها آرامش موجود را حفظ و فضای سیاسی را شفاف نکرد، بلکه وی با «بحرانی» خواندن وضع کشور و تکرار ادعاهایی که با توضیحات شورای نگهبان و تبیین هیات ویژه، حتی دیگر از سوی میرحسین موسوی هم دنبال نمی‌شد، آن‌ها را از تریبون مقدس نمازجمعه احیا کرد. 
 
در این راستا هاشمی حتی در خطبه‌هایش دست به کار حمایت از کسانی شد که پرونده آنان مطابق قانون در اختیار دستگاه قضا بود و خواستار آزادی بدون قید و شرط این دسته از زندانیان شد؛ رویکردی که با انتقادات جدی مردم و فعالان سیاسی روبرو شد.
 
 
مطلب مرتبط:
 
نوع مطلب : مبارز، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :تصاویری كه از یكی دو تجمع برخی از سینماگران مقابل خانه سینما مخابره شد، بار دیگر به خوبی آن روی سكه مدعیان فرهنگ مداری و هنر دوستی را عیان كرده است.

به گزارش رجانیوز، اینكه در ماجرای خانه سینما حق با كدام طرف است موضوع این نوشته نیست و اگر هستند كسانی كه هنوز از چند و چون ماجرا سر در نیاورده‌اند می‌توانند به انبوه مطالبی كه در اینباره از سوی رجانیوز منتشر شده است مراجعه كرده و بعد از قاضی كردن كلاه خود، به معیاری برای قضاوت دست پیدا كنند.

اما چه پلمپ خانه سینما حق باشد و چه نه؛ و چه سازمان سینمایی قانونی عملكرده باشد و چه نه؛ و چه تخلفات بی‌شمار اساسنامه‌ای و امنیتی خانه سینما قابل اثبات باشه و چه نه؛ از كنار یك چیز نمی‌توان گذشت: حقیقتی كه تصاویر منتشر شده از تجمعات مقابل خانه سینما یكبار دیگر پرده از روی آن برداشت.

قرار بود سینماگران ما اهل فرهنگ باشند، قرار بود هنر برای هنر باشد و هنرمند جز با احساس لطیفش و ابزار هنری‌اش حرفی نزند. قرار بود هر اعتراضی به وضع هنر غرب‌رده این كشور مساوی باشد با چماق‌بدستی و زورگویی، تا جایی كه هر كس به یكی از هنرمندها گفت، بالای چشم اثر فاخر شما ابروست، متهم شود به نافهمی هنر و بیگانه بودن با فرهنگ و حتی اخلاق. یادمان نرفته وقتی اخراجی‌ها ساخته شد چه كنایه‌ها زدند همین آقایان هنرمند متولد شده، كه خوشحالیم ده‌نمكی دوربین برداشته است برای حرف زدن!

 

اما حالا دست انداختن برای پاره كردن پلمپ، بلندگو دست گرفتن و شعار دادن، عربده كشیدن و بست نشستن سر راه نیروی انتظامی گویا هیچ تعارضی ندارد با روح لطیف و فرهنگ مداری و اخلاق دوستی سینماگران. صحنه‌هایی كه در برابر ساختمان خانه سینما خلق شد بار دیگر نشان داد كه بخشی از افراد هنر به دست مملكت ما تا چه حد از اخلاق تهی، از فرهنگ دور و نسبت به قانون بی‌تفاوت هستند.

این تصاویر ثابت كرد كه اگر پایش بیفتد برخی از افرادی كه داعیه فرهنگ و اخلاق دارند تا چه حد حاضرند دست به دامان لمپنزینم شوند و با خلق چنین لحظه‌های تاسف آوری آبروی سنمای این كشور را به حراج بگذارند. چشمتان را ببندید و بجای خانه سینما، تصویر تجمع مقابل ورودی یك استادیوم فوتبال را تجسم كنید، آن هم هنگامی كه ظرفیت استادیوم پر شده است! آیا فرقی می‌كند؟

اما این اتفاقات یك پیام دیگر هم داشت؛ لمپنی، بی‌قانونی، عناد و دشمنی با فرهنگ و اعتقادات مردم و ضدیت با نظام در خون برخی هنرمند نماها وجود دارد. اگر وقتی اسكار به آرگو می‌رسد، شما سیمرغتان را برای آنها كنار بگذارید و به هر طریق دیگر هم تحویلشان بگیرید، باز هم آنها حتی یك قدم به شما نزدیك نخواهند شد و دست از عنادشان برنخواهند داشت. حركات آقای برنده سیمرغ را خوب نگاه كنید!

گویا سینماگران دوربین را زمین گذاشته و چماق را برداشته‌اند!


برای دیدن  تصاویر یه ادامه مطلب رجوع کنیدادامه مطلب


نوع مطلب : خاکریز رسانه، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
چندی قبل یکی از رهبران برجسته «طالبان» پاکستان اعلام کرد که این جنبش با اقدام به گشایش دفتری در منطقه «تفتناز» استان ادلب در شمال غربی سوریه با هدف پوشش خبرهای می‌دانی و تقویت روحیه جهاد در عناصر مسلح کرده است. 
به گزارش رجانیوز، وی افزود: این دفتر با کمک اعضای خانواده «أحمد زیدان» از عناصر طالبان که در صفوف «جبهه النصره» حضور دارند، گشوده شده است.


ادامه مطلب


نوع مطلب : سنگر، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

کتاب «راز قطعنامه» جلد ۴۸ از مجموعه نیمه پنهان، یکی از چالش برانگیز‌ترین کتاب‌هایی است که از سوی دفتر پژوهش‌های مؤسسه کیهان در اختیار تاریخ‌پژوهان و عموم علاقه‌مندان قرار گرفته است. کامران غضنفری پژوهشگر و نویسنده کتاب، تلاش کرده است تا پاسخ سؤالات درباره پذیرش قطعنامه ۵۹۸، را از راه رجوع به مستندات و واقعیت‌های آشکار و پنهان به دست آورده و با جمع آوری اظهارنظر‌ها و مسولان و فرماندهان جنگ، خواننده را به کشف حقایق تاریخی رهنمون سازد.

به گزارش رجانیوز، نویسنده کتاب در بخش پایانی کتابش و در پاسخ به اظهارات آقای هاشمی رفسنجانی درباره مسائل مطرح شده به بخشی از سوابق خود اشاره می‌کند. وی در سال ۱۳۵۴ وارد دانشگاه و فعالیتهای سیاسی علیه رژیم شاه شده است و در سال ۱۳۵۶ نیز در جریان تظاهرات خایابانی بازداشت و از آن پس نیز حضوری فعال در همه عرصه‌های مبارزاتی داشته است.

غضنفری در پاسخ به جبهه ندیده خوانده شدنش توسط هاشمی رفسنجانی اشاره می‌کند که از هفته اول آغاز جنگ، برای اعزام به جبهه ثبت نام کرده است و در اواخر مهر ۵۹ به جبهه اعزام شده است، وی در سال ۱۳۶۰نیز دو بار هدف ترور منافقین قرار گرفته است. 

سرویس حماسه ۹ دی به مناسبت سالگرد پذیرش قطعنامه در سال ۱۳۶۷ گفتگویی با نویسنده این کتاب ترتیب داده است. این کتاب یک پژوهش جسورانه از یکی از برهه‌های تاریخی کشورمان است، آقای غضنفری با دعوت ما به دفتر ۹ دی آمد و این گفتگو را تقدیم خوانندگان کرد. 
 


ادامه مطلب


نوع مطلب : خاکریز رسانه، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
هرچقدر هم که درباره جنگ جولای 2006 حزب الله و اسرائیل یا همان جنگ سی و سه روزه (یا آنگونه که خود لبنانی ها می گویند، «حرب تموز») نوشته و خوانده شود، کم است. جنگی که به راه افتاد تا سرنوشت منطقه را به صورت بنیادی تغییر دهد و اتفاقا تغییر هم داد؛ منتهی این جنگ به نیابت از آمریکا توسط اسرائیل راه افتاد تا ایجاد خاورمیانه بزرگ از ظاهرا ضعیف ترین حلقه ی کشورهای منطقه یعنی لبنان کلید بخورد و با نابودی کامل حزب الله و نابودی محور تهران – دمشق – بیروت – غزه، زمینه برای خاورمیانه بزرگ با آقایی اقتصادی و سیاسی آمریکا و هیمنه ی اسرائیل کاملا فراهم شود. ولی منطقه با این جنگ به گونه ای دیگر تغییر کرد: حزب الله در جنگ پیروز شد و معلوم شد اسرائیل حتی در برابر این ضعیف ترین حلقه ی کشورهای خاورمیانه هم دیگر نمی تواند تحکم کند تا چه رسد به کشورهای اصلی؛ محور مقاومت تعمیق شد؛ عمق استراتژیک کشورهای حامی مقاومت افزایش یافت و ... .


ادامه مطلب


نوع مطلب : سنگر، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
همه دارایی مهم‌ترین و تأثیرگذارترین فرمانده سپاه پاسداران به استناد اسناد آورده شده در متن، وی را به ثروتمندترین سردار سپاه در حال حاضر مبدل ساخته است. به گزارش باشگاه خبرنگاران طبق مستندات بسیار، "سردار سرلشکر حاج قاسم سلیمانی" ثروتمندترین سردار سپاه در جمع سرداران شاغل در سپاه است. در سال‌های اخیر و در پی شکل‌گیری تحولات منطقه‌ای و چرخش موازنه به نفع ایران، دشمنان ایران اسلامی درصدد برآمدند تا با تهدید یکی از سرداران سپاه پاسداران انقلاب‌اسلامی به نام "قاسم سلیمانی" که فرماندهی "نیروی قدس سپاه" را برعهده دارد به ایجاد خط خبری منفی علیه نظام جمهوری اسلامی بپردازند.


در همین زمینه شبکه‌های مهم خبری از جمله "بی‌بی‌سی"، "العربیه" و دیگر رسانه‌های غربی و منطقه‌ای با دامن زدن به موضوع جنجالی و البته کذب دخالت "نیروی قدس سپاه" به فرماندهی "حاج قاسم سلیمانی" در تحولات اخیر منطقه در خطی مشترک این حق را به مطرح‌کنندگان طرح ترور "سردار سلیمانی" دادند که ترور کسانی مثل وی را مباح و حتی واجب جلوه می‌دادند.

در این راستا مخاطبان و کارشناسان داخلی و بین‌المللی نیز با موضع‌گیری به موقع خود با این "موج رسانه‌ای" به تقابل پرداختند.

"سردار قاسم سلیمانی" که از مهم‌ترین فرماندهان سپاه به شمار می‌رود نیز در سخنرانی خود در اجتماع 50 هزار نفری بسیجیان کرمان گفت: با این تهدیدات، رعب بر ما حاکم نمی‌شود و از خدا می‌خواهم "شهادت" در راه خودش را به دست دشمنان دین، نصیب من بگرداند، از خدا می‌خواهم به عنوان یک سرباز، در راه آرمان‌های "اسلام" که هر یک به تنهایی ارزش فدا شدن دارند، افتخار شهادت نصیبم کند.


ادامه مطلب


نوع مطلب : سنگر، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
( کل صفحات : 3 )    1   2   3   
درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : رهروان شهدا
مطالب اخیر
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic