پلاکعلامه مصباح یزدی گفت: امروز هم شاید کسانی باشند که بگویند دین فقط حسین حسین کردن و سینه زنی است. با این دین کسی کاری ندارد! شاه در کاخ خودش عزادرای می کرد و در رادیو پخش می شد. قرآن چاپ می کرد و به حج می رفت و عکسش را با لباس احرام در ادارات نصب می کردند. می گفتند شاهنشاه اسلام پناه. اگر اسلام این بود پس چرا امام می گفت اسلام در خطر است؟

به گزارش رجانیوز به نقل از وبسایت محلی قاصد، آیت الله محمدتقی مصباح یزدی عضو مجلس خبرگان رهبری  و رئیس موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) بعدازظهر جمعه در حسینیه نصرت مشهد در همایش 25سال زعامت امام خامنه ای(حفظه الله) که به همت هیئت فرهنگی مذهبی عمار برگزار شده بود به ایراد سخنرانی پرداختند. مشروح اهم سخنان ایشان در پنج محور بدین شرح است:

محور سوم: مقام معظم رهبری نسخه بدل امام است
 • امام بعد از 25 سال مبارزه و تبعید از میان ما رفت. وقتی از تلویزیون اعلام شد انا لله و انا اله راجعون، متدینین احساس کردند بزرگترین مصیبت بر سرشان آمد و چه کسی می تواند جای ایشان باشد. من صادقانه عرض کنم که قبل از رحلت امام وقتی به این مسئله فکر می کردم آنقدر وحشتم می گرفت که خودم را اصلا  از این فکر منصرف می کردم. پس از رحلت امام آنقدر ما نگران بودیم که اشتهای بر غذا نداشتیم. نگران از اینکه تکلیف انقلاب چه خواهد شد. تا اینکه اعلام شد حضرت آیت الله خامنه ای به رهبری برگزیده شدند. این خبر مثل آب خنکی بود بر دلهای سوخته. این دو نعمت بود که به ما داد. اول اینکه به دل خبرگان  انداخت که چه کسی را انتخاب کنند. در حالی که معمولا علما زود اعلام نظر نمی کنند. دوم  آرامشی بود که خدا به دل های مردم داد .
   
 • بنده از سالهای قبل خدمت این بزرگوار ارادت داشتم و علاقه مند بودم اما نمی دانستم که خدا چه استعدادها و توان هایی را در وجود این مرد قرار داده است. در طول این 25سال هر روز یکی از ویژگی های ایشان برای ما ظاهر می شود. برخی از این ویژگی منحصر به فرد هستند. در یک جمله می توان گفت همه ویژگی های این بزرگوار به طور خلاصه کپی امام است با اندکی تفاوت بعضی جاها کمتر و برخی جاها بیشتر.
   
 • اگر بخواهیم ایشان را معرفی کنیم باید امام را بشناسیم. امام را هم نمی توانیم تماما بشناسیم.

 

محور چهارم: بزرگترین خدمت امام چه بود؟

 • بزرگترین خدمت امام به جامعه ایرانی اسلامی و بشری چیست؟ این جواب تابع نظام ارزشی  حاکم بر زندگی هر فرد است. تبعا همه به یک شکل جواب نمی دهندد. مارکسیست ها می گویند ویژگی خاص امام مبارزه با سرمایه داری بود. و شاید با ادبیات ما بگویند عدالت خواهی.
   
 • اگر افراد دارای گرایش ناسیونالیستی باشند میگویند ایران را سربلند کرد چون محور ارزش هایشان کشور ایران و نیاکان و... است.
  • یادم هست قبل انقلاب آقای مهندس بازرگان گفته بود فرق من با امام این است که من اسلام را برای ایران می خواهم و او ایران را برای اسلام می خواهد.
 •  در مقابل این نگاه ها امام آمد تا اسلام را احیا کند. از روز اول می گفت ای علمای اسلام به داد اسلام برسید. من احساس خطر برای اسلام می کنم.
   
 • به برکت احیای اسلام دین های دیگر هم جرئتی پیدا کردند . صدراعظم اتریش در مضمونی گفته بود  به برکت انقلاب اسلامی که اسلام را زنده کرد ما هم جرات کردیم از مسیحیت مان دفاع کنیم.
   
 • عدالت ، بهداشت عمومی، رفاه و...مقدمه ای برای خداشناسی و رسیدن به قرب خدا. امام می فرمود حتی هدف اصلی اسلام عدالت نیست. اینها هدف میانی است. و الا جامعه میشود مثل جامعه زنبور عسل تا کار کنند و بخورد و زندگی کند. انسان فرقش با زنبور چیست؟ این ها حیوانیت است. اینها مال زندگی چندروزه است. اینها آخرش چه؟  اینها برای آن است که خلیفه الله بشود. جایش بشود پهلوی خدا (فی مقعد صدق عند ملیک مقتدر) نزد فرمانروای با اقتدار برود.. ما آمده ایم برای ابدیت. انسان ابدیت دارد. مقامی که هیچ اسمی نمیشود برایش گذاشت جز اینکه در جوار خدا قرار گیرد.
   
 • مهمترین خدمت امام به مردم این بود که آنها را با این مفاهیم آشنا کرد و شوکی در جامعه بوجود آورد و گفت شما برای معرفه الله آمده اید.

 

محور پنجم: جانشین امام برای دنیا و آخرت مردم باید چه کند؟

 • جانشین امام چه باید بکند؟ آیا فقط باید نان بیاورد و  فقط با بیکاری مبارزه کند و فقط تحریم ها را بردارد؟ کار اصلی او این است کهفرهنگ اسلام را احیا کند. این کاری بود که مقام معظم رهبری ابتدای امسال انجام دادند.

 

 • بزرگترین کار رهبر انقلاب در طول سالهای گذشته این بود که با توجه به شرایط، رویکردهای سیاسی، تعرضات دشمن و... زمینه را فراهم کند تا بتواند بگوید مهمترین هدف ما فرهنگ اسلامی، انقلابی است. 

 

 • شارح معتزلی نهج البلاغه می گوید بعد از خلیفه دوم شورای شش نفره تشکیل و نتیجه اش بر این شد که با عثمان بیعت شود. بنی امیه جایی جمع شدند و اظهار شادی کردند که ما در انتخابات برنده شدیم. ابوسفیان سخنرانی کرد و گفت کسی نامحرمی در جلسه نیست؟ گفت ای فرزندان امیه! این ریاستی که بعد از پیامبر عهده دار شده اید توپی است که داده اند به شما. این توپ در میدان بازی از دست بنی هاشم بیرون رفت. امروز شما این توپ را برباید و الا نه از بهشت خبری هست و نه از جهنم. گویند آنقد رسوایی به بار آمد که عثمان گفت از جلسه بیرونش کنید.
   
 • امروز هم کسانی می گویند بهشت و جهنمی وجود ندارد. دنیا یعنی سود و آخرت یعنی ارزش. می گویند خیال نکنید آخرت یک مرز جغرافیایی دارد. و آخرت همین جاست و اگر زندگی  تان  بر اساس سود بود، درست است.
   
 • امروز هم کسانی همین خیال را دارند. مرحوم مهندس بازرگان در کتاب راه طی شده گفته بود که بهشت در یکی از کرات آسمانی است و انسان ها با پیشرفت علم می توانند به آن برسند! آخر اوج فکرشان همین هاست. پایه شناختشان همین است. زندگی یعنی خوردن و خوابیدن و پایین  و بالای شکم و  ریاست.
   
 • ممکن است عده ای همین چیزها را به خورد ما بدهند. بعد از امام خیلی تلاش شد تا همین چیزها ترویج بشود. نهایت در دوران اصلاحات کتاب نوشتند برای سکولاریسم و گفتند ممکلت را با عقل باید اداره کرد. حتی در حلقه کیان نوشتند که اسلام هم، باید دین سکولار بشود. امروز هم شاید کسانی باشند که بگویند دین فقط حسین حسین کردن و سینه زنی  است. با این دین کسی کاری ندارد! شاه در کاخ خودش عزادرای می کرد و در رادیو پخش می شد. قرآن چاپ می کرد و به حج می رفت و عکسش را با لباس احرام در ادارات نصب می کردند. می گفتند شاهنشاه اسلام پناه. اگر اسلام این بود پس چرا امام می گفت اسلام در خطر است؟ 
   
 • اگرالان صدای اذان به گوش شما نمی رسد، آن زمان  سحرها همه شهر از صدای اذان پُر بود. اگر اسلام این است، که اسلام زمان شاه خیلی بهتر بود اما امام فریاد می کشید اسلام در خطر است و می گفت هرکس فریاد نزند گناهکار است.
   
 • نعمت آشنایی با خدا و دین و ولایت آثارش ابدی است. تازه بعد از مرگ آثارش ظاهر می شود. ما قدر این نعمت را وقتی می دانیم که اهمیت اسلام و دین را در زندگی خود درک کنیم  باید سعی کنیم بفهمیم دین در زندگی ما چه کاره است و اگر نباشد چه می شود؟ اگر نباشد می شود فرهنگ آمریکایی و تمام منافع اسلام در خدمت منافع صهیونیستی می شود.
   
 • بالاترین خدمت به بشریت حفظ نظام اسلامی است.

 

آیت الله مصباح یزدی در مشهد 1

 

آیت الله مصباح یزدی در مشهد 2

 

آیت الله مصباح یزدی در مشهد 6

 

آیت الله مصباح یزدی در مشهد 7

 

آیت الله مصباح یزدی در مشهد 5

نوع مطلب : سنگر، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : رهروان شهدا
مطالب اخیر
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic