تبلیغات
پلاک - گزارش «فارین پالسی» از اتاق جنگ اقتصادی علیه ایران در دولت اوباما
 
پلاک


در حالیکه فضاسازی‎های رسانه‎ای غرب اینگونه القاء می‎کند که اوباما و جان کری به شدت مشغول بررسی راه
هایی جهت اقناع کنگره به تصویب نکردن تحریمهای جدید علیه ایران هستند، گزارشها از داخل وزارت خزانهداری امریکا نشان می دهد این وزارتخانه با برپایی اتاقی به نام اتاق جنگ علیه برنامه هسته ای ایران به شدت به دنبال اجرای تحریم ها و اطمینان حاصل کردن از تحریم شدن تمام شرکتهای خصوصی و عمومی مرتبط با ایران هستند.

به گزارش رجانیوز، این تحریم ها تحریم های جدید نیست بلکه تحریمهایی است که ماه ژوئن سال گذشته توسط دولت و کنگره تصویب شده است و تعدادی از شرکتهای اقتصادی وابسته به ایران را که به دولت ایران برای دور زدن تحریمها کمک میکردهاند شامل میشود. اما وقتی وزارت خزانهداری شرکتی را تحریم میکند ، به دنبال تمام زیر شاخهها و شرکتهای فرعی دیگر رفته و به سبب تحریم یک شرکت ، ناگهان مجموعه از شرکتهای بزرگ اقتصادی را در سر تا سر دنیا مورد تحریم قرار میدهد . نشریه فارین پالیسی در گزارشی به نحوه چگونگی رفتار وزارت خزانه داری دولت اوباما در اعمال تحریم ها پرداخته و با استفاده از کتابی که جدیدا توسط یکی از کارمندان این وزارتخانه نوشته شده ،  ابعاد جدیدی از حملات اقتصادی امریکا به ایران را فاش کرده است.

در این گزارش آمده است : «در ماه ژوئن گذشته وزارت خزانه داری امریکا تحریم های شدید و سخت تری را در برابر برنامه هسته ای ایران و شرکت های پیشرو در زمینه اقتصاد این کشور به اجرا گذاشت . تحریم های وزارت خزانه داری شامل شرکت های اصلی، شرکت های فرعی و شرکت های زیر شاخه‌ی شرکت های فرعی می شود. زنجیره ای از اقدامات انجام شده، هفته گذشته به صورت یک فایل پاور پوینت توسط وزارت خزانه داری منتشر شد که نشان می داد کدام شرکت ها و با چه نامهایی مورد تحریم قرار گرفته اند و از این جا عمق اقدامات آمریکا علیه اقتصاد ایران (البته آن دسته از اقدامات كه محرمانه نبودند) به نمایش گذاشته شد . وزارت خزانه داری ایالات متحده ده ها شرکت دولتی مانند بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران را رصد كرده و همه را تحریم کرده اما در همانجا این اقدامات متوقف نشده است . تحلیلگران خزانه داری سالها وقت و تلاش صرف شناسایی دقیق شرکت های ایرانی  که در خط مقدم مقابله با تحریم ها قرار داشته اند،‌کرده اند و هر کدام را به طور جداگانه وارد لیست تحریم ها کرده اند که شامل شرکت های وابسته به ایران ، ایرانیان خارج از کشور و شرکت های بیمه ای نیز بوده است. این اقدامات باعث شده ایران میلیاردها دلار از درامدهای نقدی خود را از دست بدهد . »

هنگامی که مذاکره کنندگان آمریکایی پای میز مذاکره با ایران در نشست ژنو نشستند، ایران تقاضای دیرینه خود برای لغو تحریم ها را دوباره روی میز گذاشت. دولت اوباما تمایل خود برای برداشتن بخشی از تحریمها را در ازای امتیازات ملموسی که ایران باید به جامعه جهانی بدهد،‌ اعلام کرده است اما تاکنون با وجود تمام تلاشها هنوز در این باره هیچ جزییاتی منتشر نشده و مشخص نیست در صورت توافق چه نوع تحریم هایی قرار است تعلیق شده و یا برای همیشه از بین برود .

این در حالی است که اگر تحریم هایی مانند تحریم های شرکت های اقتصادی ایران از بین بروند ، در واقع جنگ ایالات متحده با نظام جمهوری اسلامی به پایان خود رسیده‎است، چرا که بر اساس اذعان مقام های رسمی دولتی این اقدامات و تحریم ها نه تنها به دلیل برنامه هسته ای ایران بلکه برای فشار آوردن اقتصادی به کشورمان در جهت فروپاشی نظام جمهوری اسلامی بوده و نشانه‎ای مبنی بر انصراف امریکا از این هدف راهبردی در سیاست‎های جاری این کشور دیده نمی‎شود.

بر اساس این گزارش « بیشتر تلاشهای وزارت خزانه داری شامل پبدا و فاش كردن شبكهای از شركتهای ایرانی است كه با نامهای جعلی و ساختار پیچیده و مالكیتهای گوناگون، و شركت های تابعه مختلف و شركتهای اقماری در سایه ، به فرار ایران از تحریم ها كمك می كنند . ایالات متحده ادعا كرده است كه این شركتها برای این راه اندازی شده اند كه بتوانند از این طریق به ایران در دور زدن تحریم ها و به خصوص تحریم سیستم بانكی و مالی كمك كرده و دسترسی این كشور به سیستم بازارهای مالی جهانی را میسر كنند كه مبارزه با این اقدام نیازمند مسدود كردن دسترسی ایرانیان به منابع مالی 50 میلیارد دلاری شان در این بازار بود.»

«خوان ذارات» یكی از دستیاران سابق وزیر خزانه داری، می‎گوید كه تلاشهای اخیر برای پیدا كردن و تعلیق شركت های پیش روی ایران در امر دور زدن تحریم ها تجربه ای بود كه اولین بار در دهه 80 علیه كارتل مواد مخدر آمریكای لاتین به كار رفت . « ایده اصلی در آن زمان این بود كه چهره های اصلی این كارتل بزرگ را شناسایی كرده ، شبكه هایشان را پیدا كنیم و بعد شركت های پیشرویی را پیدا كنیم كه به نظر می رسد به صورت قانونی كار می كنند » او كه اخیرا كتابی درباره تلاشهای وزارت خزانه داری برای اعمال تحریم ها علیه ایران منتشر كرده است ، گفت كه این مدل برخورد با شركت های ایرانی مدل برخوردی است كه با نام «رییس و اراذل و اوباش» نامیده می شود .

تلاشهای انجام شده صدها شركت خصوصی ایرانی، بانك های خصوصی، و كشتی هایی مثلا با نامهای «مرغ نغمه سرا»و «رنگین كمان» را هدف قرار داده است . برخی از این شركت ها متهم به حمل و رساندن تسلیحات به رژیم بشار اسد در سوریه و یا حزب الله در لبنان هستند و عده دیگری هم به سادگی و بی سر و صدا با دولت ایران همكاری می كنند . البته بسیاری از این شركت اصولا هیج ارتباطی با برنامه هسته ای ایران ندارند اما تحریم ها شامل همه شركت ها می شود .

تعداد زیادی از این شركت ها كه از تحریم های اقتصادی آمریكا ضربه دیده اند ، هر گونه ارتباط با دولت ایران را تكذیب می كنند . وزارت خزانه داری چند وقت پیش اعلام كرد كه تهران از شركت OVI یا (One vision Investment) كه شركتی محلی در كیپ تاون آفریقای جنوبی است ، برای « انتقال بین المللی پول به ایران و تسهیل در معاملات با آفریقای حنوبی در راستای دور زدن تحریم ها » استفاده می كرده است . غلام عموهادی مدیر عامل شركتOne Vision  در این باره به یكی از روزنامه های آفریقای جنوبی گفته بود كه « این اتهام كاملا بی اساس است. ما توسعه دهنده املاك هستیم و فقط دو ساختمان داریم و هیچ معامله ای با ایران انجام نمی دهیم.»

شركت هایی مانند One Vision همه با سختگیریهای اساسی ای كه در ماه ‍ژوئن سال جاری اعمال شد ، خود را در معرض این اقدامات سختگیرانه بین المللی دیدند . این شركت ها عمدتا در ایران، آلمان، آفریقای جنوبی، امارات متحده عربی و كرواسی قرار دارند .

تحریم ها همچنان ادامه دارد و هر روز شركت های تازه ای به لیست تحریم ها اضافه می شوند . با این حال وندی شرمن گفت و گو كننده هسته ای با ایران و سایر مقام های دولت اوباما با حضور در كنگره و سنا خواستار توقف تصویب تحریم های بیشتر علیه ایران شده اند تا بتوانند در مذاكره با ایران بهتر پیش بروند . از نظر دولت اوباما که برداشته شدن بخش کوچکی از تحریم های ایران را در ازای توقف فعالیت های هسته ای که پیشنهاد داده ، نباید از این فرصت به این آسانی گذشت .

جان کری نیز طی چند روز گذشته زمانی که با متحدان خود در رژیم صهیونیستی صحبت می کرد ، به آنها اطمینان داده بود که قرار نیست تحریم های اصلی ایران حذف شوند و قرار است تنها بخش کوچکی از این تحریم ها به عنوان سیاست تشویقی برای از بین رفتن کامل برنامه هسته ای کشورمان مد نظر قرار گیرد . 
نوع مطلب : سنگر، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


دوشنبه 20 خرداد 1398 01:08 ب.ظ

Hi there, just wanted to tell you, I enjoyed this post. It was practical. Keep on posting!
چهارشنبه 18 مرداد 1396 02:43 ب.ظ
Howdy! I'm at work browsing your blog from my new iphone 3gs!

Just wanted to say I love reading your blog and look
forward to all your posts! Carry on the great work!
شنبه 19 فروردین 1396 07:49 ب.ظ
That is very attention-grabbing, You are a very skilled blogger.

I've joined your rss feed and sit up for in the hunt for more of your magnificent post.

Also, I have shared your site in my social networks
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : رهروان شهدا
مطالب اخیر
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :