تبلیغات
پلاک - پشت پرده پایان سلطنت امیر قطر چیست؟
 
پلاک


کشور کوچکی که این روزها حامل اخبار گسترده و بزرگی است؛ از میزبانی دفتر سیاسی طالبان تا حمایت‌های مالی و تجهیزاتی از تروریست‌های سلفی در سوریه و نهایتا کنار رفتن امیر و واگذاری قدرت به پسرش. "قطر" این روزها در کانون توجهات بین‌المللی است.
به گزارش رجانیوز، منش دیکتاتورهای عربی در منطقه خاورمیانه نشان داده که اهل تسامح نیستند و هرگز تاج و تخت خود را به راحتی از دست نمی‌دهد. نمونه متاخر این منش را باید در ماجرای بیداری اسلامی دید. از "زین‌العابدین بن علی" که نهایتا به عربستان سعودی فرار کرد تا "معمر قذافی" که به فجیع‌ترین شکل توسط مردم کشته شد تا "حسنی مبارک" که اکنون در پشت میله‌های زندان با مرگ دست و پنجه نرم می‌کند؛ همه دیکتاتورهای عربی تا پای جان ترجیح دادند از میراث و تاج و تخت خود محافظت کنند
 
تحویل بی سرو صدای قدرت در قطر و نقش امریکا، انگلیس و اسرائیل
 
دکتر مجیدی، کارشناس ارشد مسائل خاورمیانه، در گفتگو با رجانیوز با اشاره به پشت پرده تغییرات بی سر و صدا در هرم قدرت قطر، این رفتار را ناشی از تغییر حوزه قدرت صاحبان نفوذ در این کشور کوچک حاشیه خلیج فارس می داند که متاثر از تحولات ترکیه، کمی زودتر از موعد مقرر اجرایی شده است.
 
 مجیدی در این باره گفت: شیخ حمد امیر قطر طی یك كودتای سفید علیه پدر خودش به قدرت رسید. آن كودتا با كمك انگلیس و اسرائیل انجام گرفت و خصوصا آقای شارون در این كودتا نقش ویژه دارد به همین دلیل هم وقتی امیر قطر به قدرت می رسد یك كنسرسیوم مشترك قطری – اسرائیلی در موضوع فروش گاز قطر همكاری می‌كنند و آقای شارون شریك امیر قطر در این كنسرسیوم است.

وی افزود: ماهیت كودتایی كه در قطر شكل میگیرد ماهیت انگلیسی و اسرائیلی دارد. طی حداقل 10 سال گذشته سیاستهای دولت قطر به شكل جهشی برای كسب جایگاه بالاتر و بازیگری فعالتر هدفگیری شده است.

کارشناس مسائل خاورمیانه با اشاره به قدرت الجزیره به عنوان ابزار قدرت سازی و حیطه بازیگری برای قطر افزود: الجزیره و كادر آن كه همان بیبیسی عربی هستند، برای فعال شدن بخش بیبیسی عربی آموزش دیده شده بودند ولی همه آن كادر در اختیار الجزیره قرار داده میشود و نقش برجسته ای در ایجاد ماموریت‌های جدید برای امیر قطر طی 10 سال گذشته بازی می‌كنند.

وی ادامه داد: این رسانه به عنوان یكی از اهرمهای بسیار موثر در سیاست های  خاورمیانه ای كه ظاهرش مربوط به قطر است اما باطنش مربوط به قدرتهای پشت پرده ساختارهای قطری هستند ایفای نقش كردند.

مجیدی با اشاره به مجموع این شرایط که جهش قطر در سال های اخیر را سبب شده است افزود: ایجاد این شرایط جهش در قطر طی سال های اخیر خیلی برجسته تر از گذشته شده است و با تكیه بر محور مالی و پولی كه از طریق فروش انرژی صورت میگیرد و ائتلاف‌های بین آمریكا و قطر از یك طرف و بین قطر و بسیاری از قدرت‌های غربی انجام میگیرد قطر یك حاشیه امن پیدا میكند كه میتواند به همسایگان و خیلی از بازیگران بزرگ منطقهای تعرض كند.

وی ادامه داد: به عنوان مثال تعرض به عربستان، مصر و بسیاری از كشورها توسط یك كشور كوچك به پشتوانه حمایتهای سیاسی كشورهای بزرگ از یك طرف و تكیه بر قدرت مالی این كشورها متکی بوده است. در طی تحولات مربوط به بیداری اسلامی قطر جایگاه مهمی در اجرای سیاست‌های غربی آمریكایی عهدهدار است و در تحولات مربوط به سوریه تا همین یك دو ماه گذشته كه آمریكاییها تصمیم میگیرند پرونده سوریه از قطر به عربستان به جهت امنیتی منتقل شود قطر نقش بسیار برجستهای را عهدهدار است.

مجیدی محور دیگر در این تحولات را رقابت های عشیره ای در قطر دانسته و گفت: محور دیگری كه باید در سیر تحول قدرت در قطر مورد توجه قرار گیرد موضوع رقابتهای عشایری و خانوادگی آلمسند در مقابل عشیره "شیخ حمد بن جاسم" كه آل خلیفه هستند. دو خانواده بزرگی كه در ساختار قدرت قطر وجود دارند رقابتهای ریشهای هم با هم دارند. از آنجایی كه "شیخ حمد بن جاسم" نخست وزیر و وزیر خارجه قطر نقش مهمی در كودتای انگلیسی قطر داشت بخش مهمی از قدرت و بازیگری قطر را هم بر عهده دارد.

این کارشناس مسائل خاورمیانه به نقش نخست وزیر قطر در تحولات سال های اخیر این کشور اشاره کرده و افزود: در این اواخر در عرصههای مختلفی با هم دارای اصطكاك بودند كه نمود واقعی آن تغییر مدیریت تشكیلات الجزیره بود كه بیش از یك سال قبل انجام گرفت. امیر قطر نگران این است كه در غیاب وی مثلا آقای شیخ تمیم به عنوان ولیعهد و جانشین او آیا میتواند در مقابل یك عنصر قوی تحركی از خودش نشان دهد و این نگرانی همسر امیر قطر هم بوده است كه با افزایش قدرت نخست وزیر مخالف بوده است. به همین دلیل در شكل تغییرات قدرت هم امیر قطر و هم نخست وزیر قرار است كه انتقال قدرت را صورت دهند و امیر قطر جایگاه خودش را به ولیعهد یعنی شیخ تمیم و آقای " حمد بن جاسم" مسئولیت‌های دیگر را بر عهده بگیرد.

مجیدی به نقش قدرت های خارجی در این تغییرات نیز اینگونه اشاره کرد: شكل تغییر قدرت در قطر متاثر از عوامل مختلف است یعنی حد اقل سه لایه گوناگون دارد. ماهیت واقعی تغییر قدرت در قطر از یك سو می تواند مرتبط با پرونده سوریه و تحولات كشورهای بیداری اسلامی باشد كه قطر دستاورد برجسته ای را نتوانسته كه حاصل كند البته موفقیت‌هایی هم داشته است و این نمی تواند به شكل منفرد دلیل این جابه جایی قدرت باشد ولی باید نقش بازیگران پشت پرده و قدرتهای غربی كه اساس قدرت سیاسی قطر را بر عهده گرفتند در آنجا جستجو كنیم و ببینیم كه بین آمریكاییها، انگلیسیها و اسرائیلیها چه ساماندهی صورت گرفته است آیا آمریكا تلاش میكند با جا به جایی عناصر، سهم ویژه ای از قدرت داشته باشد یا اینکه این یك نوع تقسیم سهم جدید بین آمریكا و اسرائیل و دولت انگلیس است.

وی این تحولات را ناشی از تقسیم حوزه نفوذ بین قدرت های موثر در قطر دانسته و اضافه کرد: از آنجایی كه مسئله تنها در سطح جابه جایی امیر قطر خلاصه نمیشود و در سطح فرماندهان و برخی از مسئولان امنیتی قطر هم دستخوش تغییر خواهند شد میشود انتظار داشت كه مسئله در حد نوع تقسیم حوزههای نفوذ بین قدرتهای موثر در قطر است كه این جا به جایی را ساماندهی میکنند  آن هم در شرایطی كه امیر قطر در سلامتی مطلوبی نیست و همزمانی اش با نگرانی‌های غربی ها درباره اینكه بازتاب بحران سازی در كشور تركیه به سرعت داخل كشورهای مثل قطر كشیده شود این جا به جایی به شكل آرامی در حال انجام است كه بعضا دستخوش شرایط پرتنش در انتقال قدرت نشوند

مجیدی در پایان تعجیل در اجرایی شدن این تغییرات را بی ارتباط با تحولات اخیر ترکیه ندانسته و عنوان کرد: با توجه به حوادثی كه در تركیه اتفاق افتاد و غربیها انتظار دارند مشابه آن در عربستان و سپس در قطر هم به وجود بیاید میشود این طور جمع بندی كرد كه قدرت‌های بزرگ مثل آمریكا و انگلیس برای اینكه وضعیت جدید و تقسیم جدیدی از ساختار قدرت را در كشورهای تحت نفوذ خود به نمایش بگذارند دست به این جابه جایی قدرت زدند ولی مولفههای دیگر داخلی و خارجی هم مدنظر دارند.

 
علت کناره‌گیری امیر؛ از بیماری تا حمایت از اخوان‌المسلیمن
 
هفته‌نامه فلسطینی "المنار" با اشاره به کناره‌گیری امیر قطر نوشته است: "آنچه باعث انتقال سریع حکومت به شیخ تمیم شد، تلاش‌های بی‌وقفه مادرش شیخه موزه بود. وی با مشورت آمریکا و از ترس اختلاف بر سر جانشینی بین چهار پسر امیر قطر و کنترل حکومت توسط حمد بن‌جاسم، نخست‌وزیر این انتقال را سرعت بخشید."
 
در این میان برخی کارشناسان به بحران سوریه و حمایت شیخ حمد از گروه‌های جهادی تکفیری که عمدتا وابسته به سازمان تروریستی «القاعده» هستند و در سوریه علیه نظام این کشور مبارزه می‌کنند، اشاره می‌کنند که موجبات نگرانی بسیار کشورهای غربی از جمله آمریکا را به دنبال داشته است. چون واشنگتن به خوبی می‌داند، به قدرت رسیدن این گروه‌ها در سوریه به معنای پایان نفوذ غرب و آمریکا در سوریه است و مهمتر از آن اینکه به قدرت رسیدن این گروه‌ها در سوریه خطری بزرگ برای موجودیت اسرائیل در آینده تشکیل خواهند داد.
 
صرف نظر از حمایت نظامی و مالی شیخ حمد از گروه‌های جهادی تکفیری، قطر دوره شیخ حمد را باید از جمله مهمترین حامیان «جماعت اخوان المسلمین» در جهان عرب به شمار آورد، سیاستی که اگر مخالفت آمریکا و غرب را درپی نداشته باشد، خشم و غضب عربستان سعودی و امارات و دیگر کشورهای عربی حوزه خلیج فارس را به دنبال داشته و آنها را وادار به تحرکاتی علیه قطر کرده تا آمریکا و غرب را از روی کار آمدن اخوانی‌ها در کشورهایی که شاهد انقلاب‌های عربی بودند، برحذر دارند.
 
این درحالی است که روی کار آمدن اخوانی‌های مخالف در اصول و مبادی با وهابی‌های سعودی در تونس، مصر، نوار غزه در دست حماس، لبنان درحال تهدید از سوی شیخ الاسیر، اخوانی‌های اردن و سرانجام اخوانی‌های سوریه به معنای از بین رفتن منطقه نفوذ آل سعود از شمال آفریقا تا سوریه و اردن است، افزون بر اینکه عربستان نمی‌تواند، امیدی جهت نفوذ در عراق تحت حاکمیت شیعیان و ایران رقیب سرسخت منطقه‌ای خود داشته باشد و این به معنای از دست رفتن تمام قدرت و اقتدار عربستان سعودی در منطقه‌ و سپس عرصه بین المللی است.
 
سیاست حمایت قطر از اخوانی‌ها تنها خشم عربستان سعودی را درپی نداشت، بلکه شیوخ امارات متحده عربی را نیز به شدت برانگیخته و موجب شده بود تا حاکم امارات، امیر قطر را به تلاش برای تهدید امنیت ملی امارات و براندازی حکومت در این کشور متهم کند.
 
امیر پیشین قطر که بود؟
 
حمد بن خلیفه آل ثانی، زاده ۱ ژانویه۱۹۵۲ در دوحه قطر می‌باشد. پدرش خلیفه بن حمد آل ثانی امیر پیشین کشور قطر است. وی تحصیلات مقدماتی را در قطر سپری کرد و بعد به انگلستان رفت و در آکادمی نظامی مشغول تحصیل شد. پس از آن به کشورش بازگشت و در سال ۱۹۷۱ با درجه سرهنگ دومی در نیروهای مسلح قطر به فعالیت پرداخت و فرماندهی گردان یک این کشور به وی واگذار شد.
 
در سال ۱۹۷۲ زمانی که پدرش؛خلیفه بن حمد آل ثانی قدرت را در قطر به دست گرفت، وی نیز ترفیع مقام یافت و به عنوان فرمانده کل نیروهای مسلح قطر برگزیده شد. حمد بن خلیفه آل ثانی در سال ۱۹۹۵ با کودتا قدرت را از پدرش گرفت و امیر این کشور شد.
نوع مطلب : سنگر، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


دوشنبه 20 خرداد 1398 01:08 ب.ظ

Saved as a favorite, I really like your blog!
پنجشنبه 16 شهریور 1396 01:41 ب.ظ
Howdy! This blog post couldn't be written much better!
Reading through this article reminds me of my previous roommate!
He always kept preaching about this. I'll forward this information to
him. Pretty sure he will have a good read. Thanks for sharing!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : رهروان شهدا
مطالب اخیر
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :